Извор: www.rtrs.tv
Више од двије деценије није било довољно властима Федерације БиХ да створе основне услове за повратак Срба у њихова села у околини Кладња. Од страшних ратних злочина над мјештанима Јелачића прошло је четврт вијека, а још нико није одговарао за ова злодјела. Мјештани ипак не одустају, вјерују у повратак, као што вјерују и да ће починиоце злочина стићи заслужена казна.
Мјештани Јелачића поставили су спомен плочу у знак сјећања на 24 мјештана звјерски мучених и убијених од стране тзв. Армије БиХ, 14. јануара 1994. године. Офанзиву некадашњих комшија на родно село запамтио је и тада четворогодишњи Игор Божић.
“Запамтио сам све, и вику и галаму, њихов психолошки рат… Мајка и сестра су ме изнијеле одатле. Касније сам имао и проблема, све се то враћа, војници који су нас прогањали и све што смо проживјели“ – каже Божићев.
На кућном прагу Владану Ерделићу убили су оца Драгу и дједа Божу који је тада имао 84 године.
“Убијени су сјекирама. Дједа су клали, шипкама боли у груди, главу су му сву масакрирали… Не могу те трахоте ни да опишем – каже Ерделић.
Већина мјештана прије смрти звјерски је мучена. Њихова тијела су размијењена 40 касније, а налази обдукције свједоче о страхотама којима су били изложени.
“Непокретну старицу која је остала они су измасакрирали, тако да никоме, ко је дошао њима до руку, нису опростили – каже Ерделић.
МУП Републике Српске је извјештај о ратном злочину над мјештанима Јелачиња уз све прикупљене доказе за подизање оптужница против шест лица доставио Тужилаштву Источно Сарајево, одакле је предмет преузело Тужилаштво БиХ, али за сада нема оптужница.
“Јако је битно да овај предмет добије судски епилог и апелујемо на тужилаштво да хитно приступи истрази и да се овај предмет заврши, да се стави у судски процес како би била задовољена правда – истиче Милорад Којић, директор Центра за истраживање ратних злочиа Републике Српске.
Иако је село у и Другом свјетском рату до темеља уништено, а мјештани побијени, Јелачићи су 1991. године имали више од 300 становника. Село је највећим дијелом још минирано, није обновљена ниједна кућа, нити путеви и водоводи.
“На територији општине Кладањ 18 српских села је запаљено у протеклом рату, а што се тиче дејстава Срба ниједна бошњачка или муслиманска кућа није запаљена. Дакле, водио се чисто одбрамбени рат, рат за кућна огњишта, породице и за Републику Српску – истиче Драженко Ерделић.
Мјештани Јелачића окупиће се у свом завичају на дан сеоске молитве 23. јуна. Неће кажу одустати од повратка, као ни од захтјева да починиоци ратних злочина буду кажњени.