Индијански кукуруз, перуанска јагода, шешир од лишћа, резбарена бундева, димљени сиреви и расад паприке само су мали дио понуде која је данас изложена на Сајму пољопривреде и привреде у Власеници. Очекивања посјетилаца су надмашена а за догодине је најављен и нови сајамски простор у Спортској дворани која је заслужен поклон Владе Републике Српске.
Мирослав Краљевић, начелник Општине Власеница, истакао је да је Сајам пољопривреде и привреде постао препознатљива манифестација не само у Власеници него и широм региона. “Наш циљ је да максимално ојачамо село, пољопривреду и привреду и у плану имамо да у наредном периоду буџетом испланирамо много више средстава за субвенције за ове гране, али и запошљавање и самозапошљавање. Пракса показује да се од малих породичних газдинстава, радом и уз подршку, може направити велико газдинство“, казао је начелник Краљевић.
Др Драган Зарић из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, каже да они у границама могућности помажу све сличне манифестације. “Сврха ових окупљања је да се људи друже, сусрећу, показују оно чиме се баве, резултате које постижу, да укажу на проблеме које имају у својој производњи. Ми смо сваке године у Власеници и бићемо и у наредном периоду и свакако помоћи колико можемо“, рекао је Зарић.
Сазнавши за резултате прошлогодишњег Сајма пољопривреде, из Источног Сарајева у Власеницу се у пратњи свог унука по први пут упутио травар Станко Лазић. Деценијама стару породичну традицију прикупљања биља на висовима Бирча, посјетиоцима је поносно представио својом допадљивом колекцијом и изјавио да ће са задовољством доћи и наредне године.
Добар глас о власеничком Сајму одјекнуо је и до Смедеревске Паланке. Гост из Републике Србије, Драгиша Марковић, нагласио је да ће као директор предузећа “Гоша Солко“ д.о.о. чију је понуду комуналне опреме представио, покушати проширити мрежу контаката са свим иновативним излагачима из сусједне нам државе.
Разија Мехмедовић је, као чланица Удружења жена “Церска“, на Сајму такође по први пут. “Представљамо се разним рукотворинама, као и домаћим производима од разних врста воћа и поврћа. Наше жене сваке године излажу у Власеници и наставиће ту праксу и даље, само у појачаном саставу“, каже Мехмедовићева.
Редовни учесници на власеничком Сајму су жене из Удружења произвођача “Скоруп-кајмак“. “Ми смо своје производе брендирале и редовно их излажемо на оваквим сајмовима. У нашем удружењу су жене из три општине: Хан Пијеска, Рогатице и Сокоца, све је домаће и све саме правимо“, истакла је Драгана Станишић из Хан Пијеска.
Међу најзапаженијим и ове године је био штанд Пчелињака “Радовић“ из Сокоца.“Дуги низ година пчеларимо, имамо 300 пчелињих друштава, тако да имамо заокружену пчеларску производњу и производе: мед, врцани и у саћу, прополис, полен, матичну млијеч… У Власеници смо од оснивања Сајма и овдје се осјећамо као домаћини“, кажу Радовићи.
Ручне радове од дрвета изложио је Милош Ребић из Власенице. “Већ 30 година се бавим дуборезом и правим разне радове од дрвета: иконе, гусле, ловачке трофеје, све зависи од жеље и потребе наручилаца“, истиче Ребић. Он је додао да су резбарене плоске и трофеји најпродаванији на овогодишњем сајмишту.
Никола Јовић, представник “Агроуника“ д.о.о. Бијељина, предузећа које се бави производњом микробиолошђког ђубрива за органску производњу, каже да је од самог старта учесник на Сајму али да је овога пута Власеница показала најбољу слику домаћина.
Гости из Високог, Општа задруга “Биос“ поправили су прошлогодишњи резултат почетног учешћа на Сајму и уговорили бројне плодоносне сарадње са Власеничанима, истакао је њихов представник Самир Хоџић.
Славица Гашевић из Хан Пијеска такође је други пут на Сајму и наглашава да је много задовољнија дочеком излагача али и продајом производа, те и да су њене рукотворене кутије за накит и разноврсна плетива тренутно најзапаженији артикли за које је узела неколико наруџби.
Ипак, слика Сајма је у најљепшем свјетлу слика дочарана учешћем најмлађих представника, ученика власеничке Основне школе “Вук Караџић“. “Ђаци су се потрудили и са пуно љубави за само неколико дана припремили много тога“, истакла је учитељица Дијана Ђурић а њена колегиница, наставница Даница Станишић похвалила је ученике завршног разреда који ће за матурску екскурзију новац обезбиједити од продаје артикала које су сами израдили.
На овогодишњем Сајму, четвртом по реду, учествовало је преко 70 излагача из Републике Српске и Србије, свим учесницима додијељена су признања и поклони а најпредузетнијим и новчане награде.