Републички штаб за ванредне ситуације Републике Српске је на данашњој сједници донио Закључак о спровођењу мјера за реаговање на појаву болести изазване новим вирусом корона (COVID-19) у Републици Српској којим се поред осталог обуставља васпитно-образовни рад у просторијама основних и средњих школа у Републици Српској у периоду од 29. марта до 05. априла 2021. године.
Све основне и средње школе у Републици Српској дужне су да у овом периоду организују наставу на даљину коришћењем средстава електронске комуникације.
Извођење наставе на даљину за ученике основне школе реализоваће се путем Јавног сервиса Радио телевизије Републике, употребом Office 365 налога и алата уз додатак новог алата Мајкрософт Тимс (Microsoft Teams) или путем других алата које нуди Google платформа (гугл учионице), приватних имејл адреса наставника, комуникацијом путем друштвених мрежа и сервиса за размјену порука (Viber) или телефонским путем (СМС порукама или позивима), као и кориштењем платформе Министарства просвјете и културе еНастава (https://enastava.skolers.org/) на којој се налазе школски часови реализовани путем Јавног сервиса РТРС-а, као и додатна упутства наставницима за употребу алата за комуникацију са ученицима.
Такође, обуставља се организовање проширеног програма у просторијама основних школа у периоду од 29. марта до 05. априла 2021. године, као и све остале ваннаставне активности.
За извођење наставе на даљину за ученике средњих школа користиће се електронска пошта, сајт школе, електронски дневник, гугл учионице, блогови школа, друштвене мреже и сервиси за размјену порука.
Напријед наведеним Закључком утврђено је да школе требају организовати рад од куће за ваннаставно особље, укључујући и стручне сараднике, за послове за које је то могуће.
Школе су у обавези да се придржавају свих мјера и препорука, те организују рад у складу са Инструкцијом о организовању васпитно-образовног рада на даљину.
Такође, у периоду од 29.3. до 05.04.2021. године, школе страних језика и удружења грађана која пружају неформалне обуке за дјецу и ученике, као и ауто школе дужне су да наставу и активности које захтијевају рад са више људи у групи (предавања, обуке прве помоћи и сл.) организују на даљину коришћењем средстава електронске комуникације.