Текст:Редакција / Инфо портал ВЛАСЕНИЦА 24
Представници њемачке невладине организације „Help“ додијелили су данас (8.08.), за 6 шест пољопривредних произвођача ситну механизацију у оквиру пројекта “Одрживо запошљавање кроз циљану подршку у пољопривредном сектору у источној Босни и Херцеговини”
Пројектом су подржане све дјелатности у пољопривредном сектору које резултирају одговарајућим мјесечним приходом, зависно од доступних финансијских средстава и тржишног потенцијала сваког индивидуалног приједлога, а уговор је потписан са 30 корисника.
Пројекат имплементира њемачка невладина организација “Help”, финансира Влада Савезне Републике Њемачке кроз Пакт за Стабилност Југоисточне Европе, а суфинансира Општина Власеница.
Представник “Helpа” Шемсудун Маљевић истакао је да је сардања са Општином Власеница одлична и да ће бити настављена и у наредном периоду, а подјела ситне механизације корисницима је при крају и тај посао ће бити завршен у наредне три седмице,а затим креће практична помоћ корисницима као и њихов обилаза.
Раде Малишевић, самостални стручни сарадник за пољопривреду у општини Власеница рекао је да је ово веома битно за наше пољопривредне произвођаче који су суочени са недостатком механизације, а на овај начин им је олакшана производња.
-Овај пројекат је износио око 100.000 КМ, општина Власеница је учествовала са 30 % средстава, са 15 % су учествовали сами произвођачи, а остало „Help“. Пољопривредни произвођачи су се углавном опредјељивали за косачице, мини косилице, мотокултиваторе,тримере, музилице, пластенике и сл. – рекао је Малишевић
-Овим пројектом добила сам мотокултиватор, пумпу за прскање и тример за траву. Ове године смо имали 3500 садница које смо брали и имали смо приход од око двије тоне што је добро с обзиром каква је била година,-рекла је Љубинка Голић, самостални произвођач малина.
Просјечан износ индивидуалне донације одређен је у противвриједности 1.500 еура за пословне идеје из области пољопривреде. Сваки корисник биће у обавези да суфинансира 15% укупног износа донације, да региструје своју ђелатност (минимално као пољопривредно газиднство) и обави 10 сати друштвено – корисног рада за локалну заједницу.