Текст: Т.Голијанин/Инфо портал ВЛАСЕНИЦА 24
Од мученичког страдања 29 бораца Војске Републике Српске, бранилаца српских села и нејачи на овом простору, на Рогосији, прошло је 28 година, али њихова жртва и данас је на ову висораван у близини Власенице довела много оних који не дозвољавају да се овај злочин заборави.
Парастосом, полагањем цвијећа на спомен-обиљежје и прислуживањем свијећа, обиљежена је још једна годишњица једног од најстрашнијих догађаја на овим просторима у посљедњем Одбрамбено-отаџбинском рату. У зору 26.9.1992. године, бројчано надмоћнији муслимански фанатици из Церске кренули су у крвави поход на српска села, али су наишли на препреку – храбре борце који су по цијену живота бранили своју нејач и земљу. Њих 29 страдало је мученичком смрћу, а нељуди их нису поштедјели ни у смрти – тијела су им звјерски унакажена и оскрнављена.
Миле Симанић, предсједник општинске Борачке организације Власеница, истиче да да овај злочин никада не смије бити заборављен.
„Потребно је да се увијек прича о истини овог страдња. Оволике жртве дају нам за право да нашу земљу и нашу Републику Српску зовемо света. Света је зато што је превише живота дато за стварање Републике Српске. Ми морамо наставити да обиљежавамо ове датуме јер они говоре о нашој праведној борби, о нашој одбрани државе и земље и славним дјелима свих наших бораца“, истакао је Симанић.
Јелена Влачић је била шестогодишња дјевојчица када је на Рогосији погинуо њен отац Милован Ковачевић.
„Као и сваке године дошла сам да одам почаст, не само свом оцу, него свим жртвама Рогосије, јер њихово страдање се никада не може заборавити. Одајем почаст, признање и велику захвалност свим овим људима који су, упркос лошем времену и свим осталим препрекама, данас дошли на Рогосију и који већ 28 година не дозвољавају да се ове жртве забораве“, са много емоција прича Влачићева.
Предсједница Скупштине општине Власеница Гордана Трампић сваки долазак на Рогосију емотивно доживљава.
„Ми морамо обилазити не само Рогосију, него и сва друга стратишта српских бораца из Одбрамбено-отаџбинског рата, али и свих других ратова, јер Република Српска и њени темељи су стварани са овим храбрим, тада младим, људима, који су своје животе дали. Сматрам да никоме од нас не треба да буде тешко, па ма какви услови били, временски, пандемија или шта год, морамо наћи времена да обиђемо спомен-обиљежја и да одамо почаст. Нека им је вјечна слава и хвала им што су нам створили и оставили ову дивну земљу Републику Српску“, навела је предсједница Скупштине општине Власеница.
Замјеник начелника општине Власеница Горан Ђурић присјетио се 26. септембра 1992. године.
„Био сам четрнаестогодишњи дјечак и врло добро се сјећам овог немилог догађаја. Добро се сјећам ковчега који су били на платоу испред наше цркве, свих оних јаука и плача породица. Ово је један од најтрагичнијих догађаја у историји стварања Републике Српске и оваквим датумима је исписана њена историја. Тијела несрећних војника су била толико унакажена, да породице нису могле да их препознају“, присјетио се Ђурић.
Посланик у Народној скупштини Републике Српске Младен Поповић, и сам учесник Одбрамбено-отаџбинског рата, ниједног тренутка не заборавља своје страдале саборце.
„Сваки пут када долазим на Рогосију, сјетим се свега оного што се дешавало овдје, свих наших бораца и мојих сабораца који су били бјесомучно убијани и масакрирани на различите начине. Човјек не може да се сваког дана не присјети свега тога што се дешавало овдје, а ми смо само бранили своје породице, своја огљишта и имања, своје светиње“, каже Поповић.
Момир Лазаревић, начелник општине Милићи, један је од оних који је положио цијеће на спомен-обиљежје рогосијских мученика.
„Иако су злочинци познати, до данас, нажалост, нико није одговарао за овај злочин. Међу погинулим борцима који су само бранили српску земљу, српске светиње су и моји рођаци, кумови и комшије и поштовање према тим људима довело ме и данас на Рогосију“, јасан је начелник Милића.
Због поштовања прописаних мјера и актуелне епидемиолошке ситуацији, ове године није организован традиционални „Поход на Рогосију“, у коме поред планинара из ПЕД „Ацер“ и бициклиста из БК „КПЛ“, учествују бројни Власеничани, али на Рогосији су поред чланова породица погинулих и рањених бораца, били предстaвници локалне самоуправе, на челу са начелником Мирославом Краљевићем, представници организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, како оних са подручја општина Власеница и Милићи, тако и републичких, као и Удружења логораша Бирач.