Повреде од пада на леду могу изазвати бројне проблеме – од болова у леђима, разних ломова до потреса мозга, а посљедице пада нарочито су опасне за старије особе које имају крхке кости.
Како бисте савладали вјештину ходања по леду и избјегли озбиљне посљедице, најбоље је да се придржавате неких правила, савјетују физиотерапеути.
Ослободите руке
Док ходате, свакако не би требало да држите руке у џеповима, ни да се додатно оптеретите и носите торбе или кесе. На тај начин, уколико паднете, нећете успјети да се дочекате на руке, наводе стручњаци.
Ходајте мало шире
Како бисте били стабилнији, свакако је пожељно ходати мало шире. “Шири ход је стабилнији, а уколико имате и неко додатно помагало попут штапа или кишобрана, смањили сте могућност пада“, савјетује физиотерапеуткиња Андреја Јасић-Кантоци.
Пробајте трик са исјеченим чарапама
За пажљиви и лаганији ход физиотерапеуткиња савјетује и један врло практичан трик. На мало грубљим чарапама исијеците дио за прсте и навуците их на ципелу. На тај начин се приликом хода предњи дио фиксира на подлогу и спречава пад. Обично старији људи прибјегавају овом лукавом трику.
Овај трик могу користити и млађи, посебно ако иду у ноћни излазак. Трака од црне чарапе преко чизмица неће бити превише видљива, а овим брзим и јефтиним триком заштићете се од незгодног пада.
Ходајте нагнути према напријед
Како бисте се додатно заштитили од пада, приликом ходања, било би добро да тијело мало нагнете напријед. То је ход који личи на ход пингвина, приликом којег сила гравитације пролази кроз предњу ногу и на тај смо начин спретнији на леду.
Избјегавајте спортску и превише равну обућу
Приликом изласка на лед свакако треба да имате на уму да спортска обућа и чизме са равним ђоном нису идеалан избор. Грубљи ђон и зимске чизме, уз примјену наших савјета, могли би вам олакшати балансирање по леденом асфалту.