У Ученичком клубу Средњошколског центра /СШЦ/ „Милорад Влачић“ у Власеници промовисана je књига „Загорје – траг једног времена“, аутора Мијомира Лаловића која говори о ауторовом завичају, Калиновику и околини, представљајући бројне историјске чињенице битне за српски народ.
Aутор књиге, професор православне вјеронауке у власеничком Средњошколском центру Мијомир Лаловић, рекао је да је ово допуњено издање његове прве књиге, која је прави облик добила чињеницама из њемачких извора.
„Књига говори о Загорју, о скривеној историји БиХ за вријеме Аустроугарске окупације и посљедицама које је имала на БиХ“, навео је Лаловић, те додао да је приликом писања користио више од 100 извора који су стављени под Фусноту, из „Дабробосанског источника“ који је издавала Митрополија дабробосанска.
Он је додао да су кориштени и онлајн извори, што већина може наћи у аустријској и њемачкој архиви, фотографије су уступили људи из Загорја, напоменувши да је припрема трајала дуже од годину дана, да је књига штампана у 160 примјерака и да има одскочну даску за свакога ко жели да се бави историјом.
Аутор се нада да ће наредна промоција књиге бити одржана у Калиновику.
Рецензент доцент доктор Бобан Милетић истакао је да је књига својеврсна тапија у којој су записане, именом и презименом, општенародне среће и несреће једног краја кроз времена и епохе, а која недвосмислено показује границе слободе сковане кроз борбу народа Загорја за голи опстанак.
Он је рекао да је било задовољство написати рецензију, јер књига садржи велики број информација, као и да је аутор користио многе литературне изворе.
Милетић је у рецензији навео да далекосежност и важност загорског имена и његовог постојања аутор првенствено осликава великим именима српске историје, као што су Косаче и Котроманићи, кроз чије помињање налази прве писане трагове о Загорју.
Милетић је између осталог рекао да аутор виђење односа Аустроугарске власти према Загорју и Загоранима најбоље описује на примјеру снисходљивости Земаљске владе која издваја знатна средства за изградњу Цркве Светих апостола Петра и Павла у Калиновику, као и кроз узроке и посљедице Улошког устанка, са акцентом на погромско страдање српског народа током Првог свјетског рата.
Одломке из књиге читала је ученица власеничког Средњошколског центра Александра Лазић, наступио је и народни гуслар Лазар Витомир, а промоцију је водила професор Татјана Голијанин.