Влада РС је прихватила Информацију о иницијативи за изградњу и опремање намјенског објекта за пружање здравствене заштите обољелим од малигних болести, саопштено је из Владиног Бироа за односе с јавношћу.
Како је истакнуто, Влада је прихватила иницијативу Универзитетског клиничког центра (УКЦ) РС у Бањалуци за изградњу и опремање поменутог намјенског објекта, те уједно задужила највећу здравствену установу у РС да изради идејни пројекат и план опремања са процјеном вриједности улагања за изградњу и опремање, те исту достави Влади.
Зденка Гојковић, национални координатор за малигне болести у РС и начелница Клинике за онкологију у УКЦ РС у Бањалуци, каже да је задовољна што су уважени приједлози струке да се овакав центар изгради.
„Нажалост, број новобољелих је сталном порасту због протеклих ратних дешавања и стила живота, а претпоставке су да ће до 2030. године сваки други становник имати неку врсту карцинома. Данас постоје много ефикаснији лијекови него раније и ми смо у могућности да захваљујући њима држимо то под контролом и омогућимо дужи живот пацијентима. Зато нам је један овакав центар заиста потребан“, рекла је она.
Додала је да би под једним кровом требало да се нађу одјељења за лијечење солидних тумора, за хематологију, али и центар за палијативну његу, те да се сада мора водити рачуна и о новим кадровима, уз напомену да се на томе већ ради.
Влада је утврдила и Нацрт стратегије развоја електронске управе РС за период 2019 – 2022, која се састоји од стратешког оквира и визије развоја е-управе, анализе стања ИКТ сектора у РС и стратешких циљева развоја е-управе.
„Основни разлози за доношење стратегије садржани су у потреби да се кроз садржинско одређење стратешких и оперативних циљева створе неопходне хипотезе за успјешан развој електронске управе, те да се наставе активности на правно-нормативном, технолошком и кадровском осавремењивању система електронске управе у РС“, наводе из Владе. Такође, како је наглашено, стратешка опредијељеност РС ка европским интеграцијама представља значајан фактор у убрзаном развоју е-управе.
Влада је донијела и Одлуку о формирању Републичког кризног центра за контролу афричке куге свиња у РС.
„Афричка куга свиња није дијагностикована на територији РС и БиХ, али због оправдане бојазни доношење ове одлуке је веома важно како би се формирао Републички кризни центар за контролу афричке куге свиња у РС, као тијело које би спроводило мјере прописане Планом управљања кризном ситуацијом за контролу афричке куге свиња у РС, а у случају да се дијагностикује у РС“, рекли су они.
Усвојена је и Информација о Споразуму о финансирању Програма активности прекограничне сарадње Србија – БиХ за 2018. годину између ЕУ, Србије и БиХ.
„Програмом је дефинисано финансирање сљедећих приоритетних активности од стране двије земље, као и индикативни износи финансијске алокације и стопа доприноса ЕУ по приоритету: Промовисање прекограничног запошљавања, мобилности радне снаге и социјалне и културне инклузије (допринос ЕУ 3.500.000 евра, кофинансирање 617.647,06 евра), Заштита животне средине, прилагођавање климатским промјенама и смањење негативних посљедица климатских промјена, спречавање ризика и управљање (допринос ЕУ 4.900.000 евра, кофинансирање 846.705,88 евра), Подршка туризму и културном и природном насљеђу (допринос ЕУ 4.200.000 евра, кофинансирање 741.176,47 евра ) и Техничка помоћ (допринос ЕУ 1.400.000 евра)“, нагласили су. Утврђен је и Нацрт стратегије за унапређење и заштиту права припадника националних мањина у РС за период 2020 – 2024. године.