У Републици Српској током ове године биће санирано 36 школа, од којих су 33 основне и три средње, а биће извршена санација мокрих чворова, гријања и кровова како би се побољшали услови за ученике и раднике.
Податак је ово Министарства просвјете и културе РС, у којем наглашавају да су радови приоритетни за те школе и биће издвојено 1.673.192,11 КМ.
„Укупно је за основне школе издвојено 1.456.192,11, а за средње 217.000 КМ. Три средње школе које ће бити саниране су Средњошколски центар ‘Голуб Куреш’ Билећа, ‘Јован Цвијић’ Модрича и ‘Иво Андрић’ Вишеград“, кажу у Министарству просвјете и културе РС. Додају да је санација неких школа готова, а да ће остале бити завршене у току године.
У ОШ „Милош Црњански“ Поточани, код Прњавора, за коју се издваја 90.000 КМ за изградњу котловнице и машинских инсталација централног гријања, кажу да имају традицију дужу од 100 година, а да се од 1969. године, када је саграђен објекат, грију на дрва и пећи.
„Гријање нам је неопходно, јер је у питању стар објекат и иначе се смрзавамо, тако да нам је драго што је ресорно министарство препознало овај проблем. Очекујемо да ће бити мање бриге за ученике, али и раднике школе за сљедећу зиму и школску годину, јер дјеци је заиста хладно и не можемо да загријемо ходник и помоћне просторије“, кажу у ОШ „Милош Црњански“. Истичу да ће им на тај начин бити топлије и чистије, температуре ће бити уједначеније, а доћи ће и до уштеде ресурса за гријање.
Бране Миљатовић, директор школе „Вук Стефановић Караџић“ Козарска Дубица, каже да ће у овој години бити издвојено 79.759 КМ за реконструкцију котловнице, те да ће захваљујући томе имати боље гријање.
„Котловница је рађена 1976. године, котлови су још од тада и крпимо их већ десетак година. Некако смо се сналазили, крпили, варили и изузетно ми је драго што ћемо коначно ући у санацију. Мора се мијењати и сама котловница, те чим добијемо обавијест од надлежних почињемо с радовима и надам се да ћемо их завршити до септембра или октобра ове године“, рекао је Миљатовић.
За потребу хитне санације крова ОШ „Петар Кочић“ у Кнежеву биће издвојено 130.544 КМ, а Новица Келеман, в.д. директора школе, каже да је стари кров направљен од салонита те тиме пријети опасности под великим сњеговима.
„Сваке године се пењемо и скидамо снијег, свако стајање на крову је ризично, јер онда пријети и веће уништење. Претпрошле године у децембру вјетар нам је дигао дио крова, па смо то скрпили како смо знали и умјели. Помоћу ових средствава за санирање сигурно ћемо имати боље услове. Очекујем да то радимо током августа како бисмо били спремни за сљедећу школску годину“, каже Келеман.
За реконструкцију тоалета и доградњу тоалета за инвалиде у Средњошколском центру „Јован Цвијић“ у Модричи издвојено је 20.000 КМ. Новка Марковић, директорица овог центра, каже да до почетка наредне школске године морају извршити санацију, а да ће радове највјероватније изводити током распуста.
„Планирано је да од оставе поред тоалета направимо тоалет за инвалиде. Имамо назнаке да ће нам из основне школе доћи дјеце с инвалдититетом па је то заиста потребно да завршимо“, рекла је Марковићева.
Бројке:
1.456.192 КМ за основне школе
217.000 марака намијењено средњим школама