Извор: Министарство здравља и социјалне заштите
Свјетска недјеља дојења обиљежава се сваке године од првог до седмог августа са циљем подстицања дојења и унапређења здравља дјеце широм свијета. Тема овогодишње Свјетске недјеље дојења је: „Дојење – темељ живота“. Будући да дојење утиче на спријечавање потхрањености и осигурава безбједну храну за дојенчад и малу дјецу, заштита, промоција и подржавање дојења је од виталног значаја и представља темељ и добар почетак живота. Дојење је дугорочно улагање у здраву будућност дјеце, као и у добробит цијелог друштва и заједнице.
Сваке године, у свим земљама свијета Свјетска недјеља дојења је и прилика да се истакне да промоција и подршка дојењу представљају колективну одговорност друштва у којем сви имамо значајну улогу у стварању окружења у којем ће мајке успјешно дојити.
Мајчино млијеко је јединствено по својој хранљивој вриједности и саставу, што обезбјеђује оптималан развој и раст дјетета. Мајчино млијеко мијења свој састав са узрастом дјетета и тако на најбољи могући начин осигурава темељ будућем здрављу.
Препоруке Свјетске здравствене организације су да треба искључиво дојити првих шест мјесеци без додавања друге врсте хране и напитака.
Осим важности у исхрани, дојење штити бебу од заразних, упалних и имунолошких болести и поремећаја. Дојење благотворно дјелује на емоционални, психички и интелектуални развој дјетета, и на психичку стабилност мајке. Не треба заборавити ни практичне предности јер је мајчино млијеко бесплатно, увијек хигијенски и термички спремно.
Увиђајући важност првих година живота као најважнијег периода за раст и развој дјетета Влада Републике Српске је у 2012. години донијела Политику унапређивања исхране дјеце до пет година живота и Политику унaпређивања здравља становништва Републике Српске до 2020. године. Циљ Политике унапређивања исхране дјеце до пет година живота у Републици Српској је унапређивање исхране и превенција обољења удружених са исхраном дјеце до пет година живота. Приоритетни правци дјеловања дефинисани у овој политици су, између осталог, подршка за здрав почетак живота посредством заштите, промоције и подршке дојењу као и обезбјеђивање сигурног, здравог и одрживог снабдијевања храном, посредством промоције искључивог дојења до шест мјесеци живота бебе као најадекватнијег и најсигурнијег начина исхране у том узрасту.
У Политици унaпређивања здравља становништва Републике Српске до 2020. године је наглашено да се разлике у здрављу становништва смањују посредством: развијања специфичних политика, програма и акционих планова усмјерених на социјалне одреднице здравља и усредсређених на кључна подручја као што су: рани раст и развој, запослење и услови рада, социјална заштита, превенција и третман болести и смањивање социјалне искључености и рањивости појединаца и заједница; те да се инвестирање у здравље, укључивање грађана у доношење одлука о здрављу и стварање здравих локалних заједница одвија посредством: осигуравања здравог почетка живота (промоција сексуалног и репродуктивног здравља, планирања породице и информисаних избора, и заштита здравља мајке и дјетета); заштите од лоших искустава у дјетињству и промовисања сигурности и благостања у дјетињству итд.
У Републици Српској су спроведене бројне активности усмјерене на унапређивање промоције, заштите и подршке дојењу и стварање адекватног окружења за дојење кроз развијање мреже „Болница пријатеља беба“. У породилиштима Републике Српске се дојење заговара као једини начин исхране, медицинско особље је обучено да пружи помоћ породиљи приликом дојења, те се организују школе за породиље на којима им се између осталог говори о предностима дојења. Кроз акредитацију болница пријатеља беба осигураће се равномјерно високи стандарди промоције, заштите и подршке дојењу у Републици Српској.