Т. Голијанин / Инфо портал ВЛАСЕНИЦА 24
Своју школску славу, Светог Саву, власенички ђаци и њихови учитељи, наставници и професори су прославили у својим учионицама, онако како их је он учио – уз књигу и науку.
Основци су низом активности одали захвалност свом заштитнику.
„С обзиром да ове године нисмо могли уприличити Светосавску академију, наши ђаци на свој начин обиљежили Савиндан. Они су кроз сликарство, поезију и прозу поменули Светог Саву и тако му се помолили да буду што успјешнији у школи, али и у животу“, каже Данка Милић Кезуновић, директорица власеничке Основне школе „Вук Караџић“.
Милић Кезуновић је, честитајући славу својим ђацима и свим запосленим у школи, поменула и значај овог светитеља и просвјетитеља.
„Свети Сава је отворио прозоре српском народу и будућност и ка истоку и западу и сјеверу и југу, а оно што је најбитније јесте да је отворио прозор ка небу, гдје су Срби погледали и почели се молити Богу за себе и своје ближње. Свети Сава је неко о коме се прича осам и по вијекова, а још увијек нисмо испричали све о њему“, навела је.
Часoви у средњој школи били су посвећени Светом Сави.
„Жао нам је што нас је актуелна ситуација спријечила да се у школском холу зачује химна Светом Сави и да са школске бине чују стихови и реченице које су писане за нашег светитеља и просвјетитеља, али ученици су се на својим часовима присјетили његовог лика и дјела и на тај начин смо наставили традицију прослављања Савиндана“, истакла је Илинка Нинић, в. д. директора Средњошколског центра „Милорад Влачић“.
Славски обичаји су, ипак, испоштовани. На литургији у Храму Светих апостола Петра и Павла обављен је чин ломљења славског колача и освештавања жита.
„Жао нам је што велики број професора, због распореда часова, није био у могућности да присуствује литургији, али најважније је да традиција није изневјерена и да је овај, за све нас у просвјети важан дан, обиљежен“, додала је директорица Нинић.
Свети Сава се као школска слава почео прослављати 1812. године, а 1840. је и званично проглашен на шкослку славу.