Т. Голијанин / Инфо портал ВЛАСЕНИЦА 24
Власенички географи су навикли да своје школске другове, наставнике и суграђане, радују лијепим вијестима и медаљама са различитих такмичења. Ту традицију нису изневјерили ни на овогодишњој Европској географској олимпијади. Из Београда, овогодишњег домаћина овог престижног такмичења, сребрну медаљу у Средњошколски центар „Милорад Влачић“ доноси Милош Самарџић, ученик другог разреда гимназије, а бронзану будућа гимназијалка Катарина Матијашевић, доскорашња ученица власеничке Основне школе „Вук Караџић“.
Њихов ментор, професор географије Драган Илић, не крије радост због још једног успјеха својих пулена, али истиче како је то за њих све нормално.
„Ово је шесто учешће наших ђака на европском нивоу такмичења, и они на њему сваке године, сад већ по традицији, освајају медаље. И ове године имали смо своје такмичаре и у јуниорској конкуренцији – четири, и у сениорској три. Милош Самарџић је сребрну медаљу освојио у категорији сениора од 16 до 19 година, а Катарина Матијашевић бронзану у категорији јуниора од 12 до 15 година. С обзиром да је ове године било 170 учесника из 14 европских земаља, са веома јаком географском школом и традицијом и значајним резултатима на оваквим такмичењима, презадовољни смо постигнутим резултатом, а морам напоменути да су и остали наши такмичари били на пола или проценат до медаље. Жао нам је што и они нису освојили одличја, али имали су висок проценат урађених задатака, што потврђује да су добро радили у припремном периоду и гарантује успјехе на наредним такмичењима“, каже најомиљенији професор у власеничкој средњој школи.
Професор Илић објашњава и како је ово такмичење проведено.
„Као и прошле године, такмичење је одржано онлајн, а састојало се из три категорије,односно три теста у два дана. Први тест је био практичан рад на одређену тему из физичке географије, други мултуимедијални – што подразумијева опште географско знање, а трећи дио је писани тест који је имао шест посебних цјелина. Драго ми је што су наши ђаци у најтежим сегментима показали најбоље знање и добили највише поена, а тамо гдје је мало и срећа одлучивала, можда су били мало слабији. Битно је да су и кроз те тестове показали велики ниво знања“, прича професор Илић.
Скроман као и увијек, ментор географских олимпијаца свој рад ставља у други план и за добре резултате осим самих ђака, хвали и остале колеге.
„Да би сви такмичари на европској олимпијади били равноправни, тестови се раде на енглеском језику. Овај успјех је доказ да и наше и основна и средња школа имају изузетан приступ ученицима, добарначин рада начин рада. Сви они који су радили са овом дјецом током њиховог школовања су допринијели да они постигну овај резултат, и што се тиче географије, и осталих наука која се провлаче кроз та питања, а нарочито енглеског језика“, каже човјек који је своју љубав према географији пренио генерацијама Власеничана.
Ђаци из Власенице су на Европској географској олимпијади били дио тима БиХ, који је чинило седам садашњих и будућих ученика Средњошколског центра „Милорад Влачић“: Милош Самарџић, Петар Јурошевић, Свјетлана Продановић, Катарина Матијашевић, Александра Лазић, Ана Мишић и Ања Петровић, и један ђак сарајевске Прве бошњачке гимназије.