Текст: С. Лакета / Инфо портал ВЛАСЕНИЦА 24
Поосета међународној изложби идеја, иновација и стваралаштва „ИНОСТ МЛАДИХ 2018“
Ученици одељења V2 Основне школе Вук Караџић, Власеница су 19. априла са својом учитељицом Лакета Снежаном посетили међународну изложбу идеја, иновација и стваралаштва „ИНОСТ МЛАДИХ 2018“, а под покровитељством Владе Републике Српске и Града Бања Луке.
Организатори ове традиционалне манифестације су одлични домаћини који су се потрудили да нам боравак у главном граду Републике Српске буде изизетно занимљив и садржајан.
Изложба се одржала од 18. до 20. априла 2018. године у Дому омладине Бања Лука. Ова двадесета по реду изложба организована је и посвећена заједничким напорима целог света за глобално очувањe планете и Дану Града Бања Луке под слоганом „Искажите вашу инвентивност и ефикасност“.
У оквиру манифестације понуђене су следеће теме и области:
• 1. АУТОМАТИКА (модели у функцији)
• 2. ИНФОРМАТИЧКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ
o 2.1. Апликације
o 2.2. Презентације
o 2.3. Примена у образовању
• 3. СЛОБОДНА ТЕМА (индустријски дизајн, решења жигова роба и услуга, ликовни и фото радови – из области екологије, сувенири, необјављени матурски – дипломски или стручни радови, маркетинг планови, бизнис планови, краткометажни филм, презентације и анимације својих идеја и иновација итд…).
На изложби су били представљени радови иноватора (из удружења, савеза, асоцијација и појединаца), ученика, студената и наставника из Републике Српске (БиХ), суседних и других земаља.
За најуспешније радове, ауторе, менторе, школе и удружења додељена су признања (стандардна и специјална), као и посебне награде. Наша школа је добитник специјалног признања Савеза иноватора Републике Српске.
Присуство међународној изложби на којој се налазе бројне иновације и ликовни радови повезано је са ликовном културом, али и са наставом технике и информатике коју ће ученици имати у наредном разреду, а са чијим су се основама сусретали и у нижим разредима. На овој изложби учествовали су и ученици наше школе. Филму Горска вила у којој су главни глумци ученици V2 Основне школе Вук Караџић, Власеница, Ивона Сладоје и Милан Деурић, додељена је сребрна плакета Савеза иноватора Републике Српске.
Округли сто на тему Иновације у образовању одржан је 19. и 20. априла 2018. године. Један од учесника и предавача на округлом столу јесте учитељица Снежана Лакета која је изнела резултате у раду под називом Експериментални ефекти савремених дидактичко-методичких приступа у настави српског језика и књижевности.
После изложбе организатори су нас одвели на бањалучке ћевапе. Такође смо посетили тврђаву Кастел, Саборни храм Христа Спаситеља, Музеј Републике Српске. Прошетали смо се Бања Луком. Посебно лепо место за шетњу је била Господска улица ― због кишобрана које су у том тренутку качили радници који уређују град.
Прошетали смо и до тврђаве Кастел. Најстарији трагови насеља на подручју Бање Луке ― остаци неолитског насеља, пронађени су управо на простору тврђаве Кастел. Да се још од најстаријих времена на платоу Кастела налазило праисторијско насеље, сведоче остаци земуница, керамике и глинених предмета из неолитског периода. Налази археолога потврђују да је у римско доба овде био подигнут војнички логор. Кастел је био јако војничко утврђење у прошлости и штитио је котлину Врбаса од непријатељских налета. Тврђава је са свих страна опасана дебелим каменим зидовима, а у њеној унутрашњости, поред летњне позорнице, игралишта за децу и националног ресторана налазио се Завод за заштиту културног и природног наслеђа Републике Српске који ради од 1976. године. У овиру ове институције ученици су посетили изложбу саврмених фотографија које су посебно живописне јер свака садржи причу аутора поред себе.
Још једно значајно место које смо посетили јесте Музеј Републике Српске који је основан 26. септембра 1930. године под називом Музеј Врбаске бановине. У оквиру ове институције издвајамо Одељењe за материјалну културу које се бави систематским истраживањем, евидентирањем, предлагањем и утврђивањем статуса покретних културних добара. Овде се обавља и прикупљање, сређивање, чување, стручна и научна обрада музејске грађе, до које Музеј долази теренским истраживањем и ископавањем, откупом, поклоном, завештањем, наслеђивањем, разменом, легатом, копирањем… Делатност Одељења је и излагање и тумачење музејске грађе у Сталној поставци и на тематским изложбама, у циљу унапређења образовања и културе.
Имали смо срећу да у Музеју Републике Српске посетимо и изложбу под називом „Откључај свијет илузије и науке“, која је била припремљена за отварање 20. априла, а у оквиру манифестације „Прољеће у Бањалуци“. Ова изложба на сасвим нови начин приказује фасцинантни свет науке и илузија ― поставка је осмишљена као интригантна прилика за учење кроз откривање, активно учествовање и непосредан контакт с научним изазовима. На овој изложби сусрели смо се са експонатима попут криве собе, собе огледала, калеидоскопа, зоетропа, холограма, фото илузија, као и дидактичко-логичких играчака и слично.
Значај овог путовања огледа се у томе што су поновљене све теме из већине наставних предмета које су изучаване до петог разреда уз упознавање и са туристичким атракцијама Републике Српске, историјским споменицима, рекама, и природним лепотама наше државе. Негована је и култура понашања приликом посете изложби, али и манастиру, музеју, галерији слика.
Захваљујемо се нашој школи и организаторима ове манифестације.