Извор:Независне новине
У наредних 15 дана Влада РС даће своје мишљење о захтјеву да се током породиљског боловања путем јавних фондова исплаћује породиљама плата у бруто износу.
„Договорили смо да ово и друга питања доставимо у писаној форми како би Влада у року од 15 дана доставила своје мишљење и након тога сазвала састанак Економско-социјалног савјета како бисмо видјели које кораке даље чинити“, казала је Ранка Мишић, предсједница Савеза синдиката РС, након сједнице Економско-социјалног савјета РС. Осим Мишићеве, сједници су присуствовали и представници Уније послодаваца РС, Министарства рада и борачко-инвалидске заштите и Зоран Тегелтија, министар финансија РС.
„Оно што ми као синдикат тражимо је да породиље у РС имају пуну плату у трајању од најмање 12 мјесеци. Али подржавамо и послодавце да то породиљско одсуство плаћа Фонд за дјечју заштиту. Да ли то значи да је допринос од 1,5 мало па треба да буде два? Мислим да бисмо ми и такав захтјев прихватили јер је пронаталитетна политика национално питање“, рекла је она.
Драгутин Шкребић, предсједник Уније удружења послодаваца РС, навео је како је њихова иницијатива на програму Владе у четвртом кварталу текуће године.
„Очекујемо да ће то тада доћи на дневни ред“, каже он.
Исплата плата за вријеме породиљског боловања дефинисана је Законом о дјечјој заштити и подразумијева да Фонд за дјечју заштиту РС рефундира послодавцима само износ нето плате, али не и пратеће доприносе и порезе.
Драган Богданић, министар здравља и социјалне заштите РС, рекао је да ће се ићи на измјену закона.
„Познато је да смо послодавце ослободили плаћања пореза и доприноса на износ до 200 КМ. Очекујемо да ће они повећати плате запослених и на тај начин ојачати социјалне фондове“, рекао је Богданић.
Нагласио је да ће заједно са послодавцима тражити најбоља рјешења и истакао да се породиље и уопште жене морају максимално заштитити јер су стуб друштва, будући да ако нема рађања – нема ни могућности за опстанак.
Поред већ споменутих породиља, Економско-социјални савјет је претресао питања закона о средњошколском образовању. Ту је највећа замјерка била не на закон, него на његово неспровођење.
„Закон је у реду, али примјена није и зато морамо направити праву реформу образовања. У пракси школама управља политика. На чело се постављају политички директори, смјерови се уписују према звању професора које имамо, а не према ономе што нам треба. Морамо вратити школу у привреди, али на савремен начин, да не образујемо јефтину радну снагу, него стручне кадрове који су у стању да раде на новим машинама“, јасан је Шкребић.
Мишићева је истакла и питање формирања експертског тима који ће се бавити анализом закона о раду.
„Анализа се ради трипартитно на терену у свих девет центара: Бањалука, Приједор, Добој, Бијељина, Зворник, Фоча, Вишеград, Требиње и Источно Сарајево, гдје ће бити одржане јавне расправе уз учешће свих чланова савјета. Сва три учесника ће дати своје кандидате за експертски тим“, каже она.